Sardynia

Włoska wyspa Sardynia

Włoska Sardynia jest drugą pod względem wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, leży pomiędzy Korsyka i Afryką. Znana jest przede wszystkim z pięknych i piaszczystych plaż, urokliwych zatoczek, ale nie brakuje tez na niej skalistych urwisk. Wyspa Sardynia ma do zaoferowania wiele atrakcji dla turystów o bardzo zróżnicowanych potrzebach. Zarówno amatorzy kąpieli słonecznych jaki i pieszych wędrówek czy wielbiciele przyrody znajdą tutaj coś dla siebie.

Na Sardynii panuje klimat typowo śródziemnomorski bez dużych wahań temperatury. Sezon zaczyna się tutaj wczesną wiosna i trwa do późnej jesieni. Również zimy są łagodna i dość ciepłe, średnia temperatura wówczas to 10 stopni. Natomiast latem temperatury średnie osiągają 30 stopni, w najcieplejszych miesiącach, czyli lipcu i sierpniu osiągać nawet 40 stopni. Lato to idealny moment dla turystów, którzy preferują odpoczynek na plaży i kąpiele w morzu. Jeżeli jednak jesteśmy amatorami czynnego odpoczynku to zdecydowanie lepszą pora na urlop na Sardynii będzie wczesna wiosna lub jesień, kiedy temperatury osiągają średnio około 20 stopni.

Oczywiście, pogoda na Sardynii to nie jedyny czynnik, który przyciąga turystów w to miejsce.

Na północy Sardynii znajduje się archipelag La Maddalena, który w 1994 roku został ustanowiony Parkiem Narodowym. W obrębie archipelagu znajduje się 63 wysp i całość znajduje się w Cieśnienie św. Bonifacego, który jest granicą pomiędzy Sardynią a Korsyką. To co przyciąga tu turystów to możliwość obcowania z piękną i niezniszczoną przyrodą. Za największy walor parku uważa się czerwone skały z porfiru, które wystają z morza. Mają one kształt strzelistych wież katedralnych i trzeba przyznać, że ich widok zapiera dech w piersiach.

Sardynia

Sardynia – plaże Włoch

Oprócz niewątpliwie pięknych zjawisk przyrodniczych warto też poświęcić trochę czasu na zwiedzanie tutejszych miast, szczególnie dwunastowieczne Castelsardo zasługuje na uwagę. Znajduje się ono na skalistym przylądku i z racji swojego położenia ma dość ścisłą zabudowę, z wąskimi uliczkami i domami, które oddają dobrze atmosferę miasta z XII wieku.

Z kolei Costa Smeralda czyli Szmaragdowe Wybrzeże to najpiękniejsze plaże tego regionu i luksusowe kurorty, w których każdego roku odwiedza tysiące turystów. Wokół tutejszych plaż funkcjonuje bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura zarówno hotelowa jak i gastronomiczna. Nie brakuje barów, restauracji, w których można przyjemnie spędzać czas a przede wszystkim dobrze zjeść.

Całe wybrzeże Sardynii to przede wszystkim plaże zarówno piaszczyste jak i kamieniste, w różnych kolorach od białych po czerwone – w zależności od składu podłoża. Otaczają je turkusowe i przejrzyste wody, w których można swobodnie pływać i nurkować – z tego właśnie znana jest Sardynia, jak i inne plaże Włoch. Na wybrzeżu Sardynii nie brakuje też formacji skalnych i jaskiń, które są udostępnione do zwiedzania.

Warto się wybrać do prowincji Sassari, gdzie jest Grotta di Nettuno, która znajduje się metr ponad poziomem morza i zobaczenie jej możliwe jest tylko, gdy wody są ciche i spokojne. Cała formacja ma 4 km, ale ujrzeć można tylko jej niewielki fragment wraz z pięknym jeziorem.