Burgas

Burgas - Sloneczny Brzeg

W południowo-wschodniej Bułgarii znajduje się miasto Burgas, leży ono na półwyspie na zachód od Zatoki Burgaskiej, otoczone jest trzema jeziorami; Burgaskim, Atanasowskim, Mandreńskim.

Najlepszą porą roku na wyjazd są miesiące od czerwca do października, kiedy średnie temperatury na wybrzeżu nie przekraczają 25 stopni i panuje idealna pogoda sprzyjająca wypoczynkowi nad wodą. Historia Burgas sięga czasów starożytnych, kiedy to pojawili się w tym rejonie Trakowie, którzy założyli niewielką osadę przekształconą za panowania rzymskiego w miasto Deultum, które z czasem zmieniło nazwę na Dewelt. Już czasach antycznych odkryto lecznicze właściwości tutejszych wód, co niewątpliwie znacząco wpłynęło na popularność tego miejsca.

Do dzisiaj Burgas znane jest przede wszystkim jako kurort leczniczy, ale i wypoczynkowy również.

To właśnie w regionie Burgas znajdują się takie popularne kurorty jak Sozopol (https://www.booking.com/city/bg/sozopol.pl.html), Słoneczny Brzeg, Pomorie i wiele, wiele innych małych jeszcze nieodkrytych przez turystów miast i wiosek, które w czasie pobytu tutaj można odwiedzić. Burgas bowiem jest doskonałą bazą wypadową, szczególnie dla turystów ceniących sobie czynny wypoczynek. Łatwo stąd można wyprawiać się w pobliskie góry czy nad jeziora. Można uprawiać piesze wędrówki, jeździć na rowerze czy konno, a także wspinać się w górach.

Burgas

Burgas – Bułgaria

Tym co również przyciąga tu turystów są z pewnością zabytki i burgaskie muzea. Warto wybrać się do Galerii Sztuki Współczesnej, która została urządzona w dawnej XIX wiecznej synagodze. W zasobach galerii oprócz dzieł współczesnych można również zobaczyć kolekcję ikon pochodzących z XVII – XIX wieku. Jeżeli chcemy poznać historię regionu i zabytki z nim związane to konieczna będzie wizyta w Muzeum Archeologicznym, w którym znajdują się eksponaty pochodzące z IV w. p.n.e. po czasy współczesne. W kolekcji muzealne można zobaczyć między innymi narzędzia i ceramikę pochodzące z neolitu, rzymskie tablice, ale i złoto trackie – to ostanie szczególnie jest warte uwagi. Z innych muzeów do których warto zajrzeć to Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Historyczne.

Burgas znane jest też z pięknych zabytków architektury sakralnej, m.in. katedra św. Cyryla i Metodego jest warta obejrzenia, a także cerkiew ormiańska oraz katolicka katedra. W niewielkiej odległości od starego miasta znajduje się Nadmorski Park, w którym jest teatr pod gołym niebem. W czasie sezonu odbywa się tutaj festiwale oraz przedstawienia teatralne. Jeżeli trafimy akurat na cykl przedstawień teatralnych to warto je obejrzeć, bo będzie to dobra dawka fajnej zabawy.

Zapisz