Madera

Madera - wyspa na Atlantyku

Madera to portugalska wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim należąca do Makaronezji. Ze względu na położenie panuje tutaj bardzo łagodny klimat, średnie temperatury w ciągu roku to 22 stopnie, a w okresie wakacyjnym rzadko kiedy spadają poniżej 19 stopni. Dzięki takim warunkom wyspa cieszy się popularnością wśród turystów przez cały rok. Z racji takich warunków klimatycznych nazywa się ją „wyspą wiecznej wiosny”.

Zwiedzanie wyspy można zacząć od jej stolicy czyli miasta Funchal, które jest położone na zboczach gór rozpościerających się wokoło. Na trasie wycieczki powinna znaleźć się górująca nad miastem katedra, która została wybudowana w stylu barokowym, ale specyficznym dla tutejszego regionu nazywanym manuelińskim. Warto tez wybrać się do dzielnicy portowej czyli Zona Velha, która klimatem i atmosferą przypomina maleńkie miasteczka portowe z ich wąskimi uliczkami, tawernami, barami i restauracjami. Można tu odpocząć i dobrze zjeść. Skoro to region nadmorski to przede wszystkim warto spróbować tutejszych ryb oraz owoców morza takich ja ośmiornice, krewetki, kraby czy langusty – to prawdziwe atrakcje Portugalii.

Na Maderze dobrze będą się czuć zwolennicy aktywnego wypoczynku oraz amatorzy obcowania z przyrodą. Kolejnym etapem poznawania wyspy może być wyjazd do Curral das Freiras, czyli pięknej i malowniczej doliny znajdującej się w otoczeniu wysokich gór, które co ciekawe przez cały rok są zielone, dla Europejczyka to rzadki widok, bo nam wysokie góry kojarzą się raczej ze śniegiem. Do doliny prowadzi wykuty w skałach tunel, który łączy ją ze stolica. Wewnątrz doliny znajduje się niewielka wioska i klasztor przeniesiony w XV wieku z Madery w obawie przed atakami piratów.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Eira do Serrado, czyli bardzo znany punkt widokowy. Prowadzi do niego niezbyt trudny szlak, który spokojnie można pokonać na piechotę. Gdy już dotrzemy na szczyt możemy podziwiać niezwykłej urody panoramę a także całą dolinę, która również z tej perspektywy robi ogromne wrażenie.

madera

Madera – wyspa na Atlantyku

Na wschodzie wyspy znajduje się cypel, który jest chyba najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem na Maderze, a to za sprawą żyjących tutaj około 200 gatunków roślin i zwierząt, z czego około 30% stanowią gatunki endemiczne. Krótko mówiąc raj dla miłośników przyrody i prawdziwe atrakcje Portugalii.

I idąc dalej warto też wybrać się na Cabo Girao, który jest jednym z najwyższych klifów w Europie, ma wysokość 580 m n.p.m. Dotarcie na niego wymaga trochę wysiłku, ale widok jaki rozciąga się z jego szczytu wart jest poświęcenia, które trzeba włożyć, aby tu dotrzeć. Oczywiście można tu też dotrzeć samochodem i z pewnością jest to lepsze rozwiązanie dla osób, które nie są przyzwyczajone do pieszych wędrówek.

Natomiast w środkowo wschodniej części Madery znajduje się rezerwat Ribeiro Frio, w którym rosną lasy wawrzynowe. Klimat różni się od tego na pozostałej części wyspy, jest tutaj bardzo wilgotno, często też są mgły. Miejsce to nazywane jest też płucami Madery, a to ze względu na ilość lasów tutaj rosnących. W rezerwacie bardzo przyjemnie można spędzić praktycznie cały dzień i przywieźć same pozytywne wspomnienia z wakacji w Portugalii.

Dla zainteresowanych odwiedzeniem wyspy polecam wpis „Co warto zobaczyć na Maderze” – jest dużo zdjęć i porady praktyczne, a wszystko aktualne i świeżo opisane.