Zadar

Zadar - pomysł na wczasy

Zadar jest głównym chorwackim miastem położonym w środkowej Dalmacji. Znajduje się jak i cała Chorwacja w strefie klimatu śródziemnomorskiego, dzięki czemu jest tu ciepło i słonecznie niemal przez cały rok. W miesiącach letnich średnie temperatury wynoszą około 30 stopni, natomiast zima osiągają średnio 13 stopni. Pogoda w Chorwacji we wrześniu to średnio jakieś 25 stopni Celsjusza, co jak najbardziej zachęca do odwiedzenia tego miejsca już nawet po najgorętszym czasie turystycznym. W zależności od tego czy lubimy spędzać czas wylegując się na plaży, czy raczej bardziej aktywnie – wybierzemy ku temu sprzyjającą dla siebie pogodę.

Zadar ma za sobą burzliwą historię. Jego nazwa pojawia się już w literaturze greckiej, wówczas nazywało się Idassa, przez kilkadziesiąt lat miało status wolnego miasta, natomiast w X wieku dostało się pod panowanie królów chorwackich. W kolejnych latach władze nad miastem przejmowali Wenecjanie, a następnie Turcy. W XIX wieku Zadar jak i cała Dalmacja był pod panowaniem Cesarstwa Austro-Węgier, na początku XX wieku panowanie nad nim przejęli Włosi. W czasie II wojny światowej miast bardzo ucierpiało w czasie nalotów, po zakończeniu wojny zostało odbudowane. Niestety w latach dziewięćdziesiątych XX wieku znowu znalazło się w centrum walk i ucierpiało, na szczęście dziś już nie ma śladów po tym konflikcie.

Zadar jest pięknym i urokliwym miejscem. Co zwiedzić podczas pobytu w tym chorwackim mieście? W czasie wędrówki po nim można podziwiać wspaniałe pochodzące z XVI wieku fortyfikacje, które zachowały się w doskonałym stanie i w razie potrzeby również dziś mogą z powodzenie spełniać swoje funkcje obronne od strony lądu i od strony zatoki.

Zadar

Zadar – Chorwacja

W samym mieście nie brakuje zabytków, które warto zwiedzić. Są to przede wszystkim obiekty sakralne, w tym okrągły kościół św. Donata pochodzący z IX wieku, który powstał za czasów Bizancjum a wybudowano go na dawnym rzymskim forum. Obecnie jest on w lecie wykorzystywany na koncerty, które w letnie wieczory odbywają się tutaj cyklicznie. Wówczas w otoczeniu niezwykłej budowli można wysłuchać muzyki renesansowej a także wczesnobarokowej. Warto też wybrać się do Muzeum Sztuki Sakralnej, które ma swoją siedzibę w klasztorze benedyktynów.

Kolejny zabytek wart uwagi w Zadarze to pochodząca z XIII wieku romańska katedra św. Anastazji, która niestety w czasie II wojny światowej uległa zniszczeniom i niestety nadal nie została całkowicie odbudowana. Wędrując dalej można dojść do klasztoru franciszkanów, w którym warto zajrzeć do skarbca. Znajdują się w nim wartościowe eksponaty, między innymi krzyż romański.

Dla amatorów historii regionu fajnym pomysłem będzie na pewno wizyta w Muzeum Etnograficznym i w Muzeum Narodowym. Można w nim zobaczyć między innymi makiety przedstawiające Zadar w różnych okresach historycznych, a także eksponaty znalezione na tutejszych wykopaliskach oraz dzieła sztuki malarskiej.

Zadar to też doskonała baza wypadowa do znajdujących się w pobliżu parków narodowych. Łatwo stąd dojechać na Wodospady Krki, Jeziora Plitwickie oraz do Paklenicy – idealne pomysły na udany wakacyjny urlop.