Alanya

Alanya – pomysł na fajne wakacje w Turcji

Alanya to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych na całej Riwierze Tureckiej. Znajduje się ona około 120 kilometrów od Antalyi i zachwyca ilością atrakcji, które można tutaj spotkać. Rajska plaża zaprasza na odpoczynek wśród słońca i turkusowych fal, a bary i puby, by zapomnieć o wszystkim i bawić się do białego rana. Odnajdzie się tutaj każdy, kto kocha aktywnie spędzać czas, a także leniuchować wpatrując się w piękno przyrody.

Kilka informacji o mieście, które mogą zaciekawić

Alanya jest średniej wielkości miastem i dystryktem w Turcji znajdującym się w prowincji Antalya na Riwierze Tureckiej. To kurort wypoczynkowy z dostępem do Morza Śródziemnego, który nieco wcześniej był osadą piracką. Otoczony jest od strony lądu majestatycznymi szczytami gór Taurus.

Znana z wielu nazw w czasach bizantyjskich była określana jako Kalonoros, czyli „Piękna Góra”. Później, w XIII wieku seldżucki sułtan zmodyfikował tę nazwę na Alayie a dopiero po wielu stuleciach miasto zyskało imię, które przetrwało do dnia dzisiejszego. Pierwsze fortyfikacje  zaś powstały w tym zakątku świata za czasów podbojów Aleksandra Wielkiego.

Alanya to miejsce na wymarzone wakacje

Alanya zachwyca pięknem przyrody i wyjątkowym urokiem. Najlepiej jednak wybrać się tutaj poza sezonem, bowiem miasto to stanowi niezwykle oblegany zakątek. To wspaniały kierunek turystyczny przez cały rok, a najprzyjemniejszy klimat panuje tu od maja do czerwca. Zimą temperatury także są łagodne – średnio około 17 stopni Celsjusza, lecz jednocześnie można się też wtedy spodziewać opadów.

Alanya to raj dla plażowiczów. Najbardziej znanym miejscem jest niezwykła plaża Kleopatry, na której można zrelaksować się i zapomnieć o wszystkich troskach. Oprócz leżakowania na aktywnych czekają tutaj także sporty wodne i inne atrakcje umilające pobyt.

Kurort Alanya

Co warto zobaczyć – niezwykłe perełki Alanyi

W tej części Riwiery Tureckiej zachwycić mogą również jaskinie, których tutaj nie brakuje. Jedną z nich jest Damlatas z 95% wilgotności – znana ze swoich właściwości leczniczych, czy Jaskinia Dim ulokowana 12 kilometrów od miasta. Tę ostatnią można odnaleźć na zboczu Góry Debel i ma około milion lat. Składa się ona z dwóch części, z których jedna ma 50 metrów długości, a druga sięga aż 360 metrów w głąb, gdzie czeka nieduże jeziorko.

Pięknymi jaskiniami są też niewątpliwie Karsanlar oraz Asiklar. Pierwsza nazywana bywa Jaskinią Piracką, co uzasadnione jest ciekawymi legendami, druga natomiast zaprasza w odwiedziny tylko tych, którzy zdołają wdrapać się po skałach.

Będąc w Alanyi warto także zobaczyć seldżucką twierdzę, czyli Zamek Kalesi, symbol miasta – Czerwoną Wieżę, czy Tersane – stocznie seldżuckie. Zrelaksować zaś i jednocześnie poszaleć można w znajdującym się około 30 kilometrów od miasta aquaparku czy obserwując zwierzęta morskie w Delfinarium Sealanya.

Wakacje na Riwierze Tureckiej to moc atrakcji, pięknych krajobrazów oraz wspaniałej pogody. Nie sposób się tutaj nudzić, niezależnie od tego jakich skarbów szukamy. Znajdują się tutaj bowiem zarówno perełki przyrodnicze, jak i niezwykle interesujące zabytki czy miejsca rozrywek, a sama Alanya potrafi zaskoczyć swoją nietuzinkową atmosferą.