Pafos

Pafos na Cyprze

Słońce, ciepła i krystalicznie czysta woda Morza Śródziemnego oraz liczne zabytki, pochodzące z niemal każdej epoki sprawiają, iż Pafos stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości turystycznych na Cyprze. Bajkowe widoki, wspaniałe atrakcje oraz niezapomniana atmosfera sprawią, iż wczasy w tym niezwykłym kurorcie na długo zapadną w pamięć.

Pafos zlokalizowane, na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, jest czwartym pod względem wielkości miastem na wyspie. Kurort znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, a średnia temperatura w miesiącach wakacyjnych wynosi od 27 do 30 stopni Celsjusza. Pogoda na Pafos zachęca więc turystów żądnych słonecznych kąpieli.

Wg mitologii greckiej w Pafos narodziła się bogini miłości, Afrodyta, wyłaniając się z morskiej fali. Jej kult w mieście był bardzo silny, a oznaką oddawania czci Afrodycie jest wybudowana w XII w. p.n.e. świątynia. Pafos powstało zaś najpewniej na początku XIV stulecia p.n.e. Dziś podziwiać tu można wiele zabytków z różnych epok historycznych, co przyczyniło się do wpisania go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Osoby pragnące odkryć tajemnice drzemiące w murach Pafos, koniecznie powinny zawitać na teren Parku Archeologicznego Kato Pafos, gdzie zetknąć się można z pozostałościami po czasach prehistorycznych, rzymskich oraz średniowiecznych. Do największych atrakcji w obrębie parku zalicza się m.in. wille z okresu romańskiego z przepięknymi mozaikowymi podłogami; Odeon (antyczny teatr); zamek Saranta Kolones oraz Asklepion, czyli sanktuarium wzniesione na cześć boga medycyny – Asklepiosa. Warto także zobaczyć, zlokalizowane na terenie Kato Pafos, Grobowce Królewskie pochodzące z IV w. p.n.e. Groby zostały wydrążone w skale, niektóre z nich ozdobione są wspaniałymi doryckimi kolumnami. Pafos na wakacjeCiekawostką może być fakt, iż chowano tutaj nie władców, jak sugeruje nazwa, lecz wysokich urzędników. Zwiedzając obszar parku, warto również zobaczyć średniowieczny port (przystań Kato Pafos) z kolorowymi łodziami rybackimi. Pierwotnie znajdował się tutaj fort bizantyjski, pełniący rolę ochrony portu, jednakże w XIII stuleciu został przebudowany przez Lusignanów, umocniony przez Wenecjan oraz rozbudowany przez Turków po 1571 r. (obiekt służył wtedy przejściowo jako magazyn soli). Dziś podziwiać można jego ruiny. Spędzając wakacje w Pafos, warto również wybrać się do bogato wyposażonego Muzeum Bizantyjskiego, Etnograficznego oraz Regionalnego Muzeum Archeologicznego, a także zobaczyć turecką łaźnię.

Miłośnicy zażywania słonecznych kąpieli znajdą zaś w Pafos ciągnące się kilometrami plaże o jasnym miękkim piasku. Lazurowa ciepła woda oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych jak np.: windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo i nurkowanie zapewnią udany i pełen wrażeń wypoczynek. Opalając się na plaży Lara w Pafos, spotkać można także rzadkie, nowo narodzone żółwie, które znajdują się pod ochroną. Jest to miejsce idealne dla osób ceniących sobie bliski kontakt z przyrodą.

Wizyta na terenie parku archeologicznego Kato Pafos, relaks na piaszczystej plaży Lara oraz kąpiele w przejrzystej lazurowej wodzie Morza Śródziemnego dostarczą chwili spokoju osobom pragnącym przeżyć niezwykłą przygodę na egzotycznym Cyprze. Pełne wrażeń wczasy w bajkowym Pafos pozwolą przenieść się w świat z innego wymiaru.