Skopelos

Grecka wyspa Skopelos

Skopelos to niewielka grecka wyspa leżąca na Morzu Egejskim, a należąca do archipelagu Sporadów Północnych. Panuje tu klimat śródziemnomorski, lata są suche i gorące, a zimy krótkie, łagodne i deszczowe. Praktycznie przez cały rok na wyspie jest bardzo ciepło i słonecznie.

To co wyróżnia te wyspę to nie tylko jej kształt – gdy spojrzeć na nią z góry to przypomina saksofon – ale też stosunkowo mała – w porównaniu z innymi wyspami – jej popularność wśród turystów, co może być jej dodatkowym atutem.

Na Skopelos można spędzać czas leniwie korzystając z uroków plaży, kąpieli słonecznych i morskich, ale również jest to miejsce, gdzie można aktywnie wypoczywać. Wyspa jest też idealnym miejscem dla miłośników przyrody, ponad jej połowę pokrywają lasy sosnowe.

Wybrzeże wyspy to plaże zarówno piaszczyste jak i kamieniste. Dużą popularnością cieszy się plaża Stafylos leżąca na południu wyspy, w otoczeniu lasów. Turyści mają tu do dyspozycji czystą plażę z delikatnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Inne popularne plaże to Milia, Kastani. Co ciekawe na wyspie znajduje się również oficjalna plaża dla nudystów to Velanio, która mieści się na południu wyspy.

skopelos2

Atrakcje greckiej wyspy Skopelos

Oprócz plażowania i korzystania z kąpieli wodnych warto też wybrać się na wycieczkę po głównym mieście wyspy, czyli Skopelos. Miasto to ma wygląd typowo greckiej miejscowości i zachowało niezwykła tutejszą atmosferę pomimo wizyt turystów. Spaceruje się wąskimi uliczkami, przy których stoją pomalowane na biało domy i kamienice, w okna mnóstwo kwiatów, a wszędzie panuje spokój i przyjemna atmosfera. W czasie wędrówki warto odwiedzić tutejsze kościoły, zajrzeć do ruin zamku, który stał tutaj w XIII wieku, a także zobaczyć wystawy w Muzeum Folkloru.

Ponieważ wyspa nie jest zbyt wielka to warto tez zaplanować wyjazd do innych miejscowości, aby zobaczyć co mają do zaoferowania. Niedaleko Golssy znajduje się ciekawa kaplica Ai Giannis, która została wykuta w skale, a prowadzi do niej dwieście schodów.Z kolei po zachodniej stronie wyspy znajduje się port Loutraki – jest to jedna z najstarszych miejscowości na wyspie. W czasie spaceru po niej natkniemy się na pozostałości z czasów rzymskich oraz bizantyjskich.

Z ciekawostek to Skopelos znana jest z produkcji miodu, serów i wina. Wszystkie te produkty wytwarza się wg starych receptur od setek lat. Dlatego tez warto ich spróbować, bo mają niepowtarzalny smak. Poza tym, wyspa znana jest z nakręconego w tym miejscu musicalu Mamma Mia, którego szlakiem głównych bohaterów podążają niektórzy z turystów.