Kreta

Wyspa grecka Kreta

Położona na Morzu Śródziemnym, grecka wyspa Kreta jest idealnym miejscem na wakacje dla osób, które lubią zwiedzać zabytki oraz wylegiwać się na plaży. Każdego roku turyści z całego świata przybywają tutaj, aby podziwiać starożytne ruiny, znane z filmów fabularnych i historycznych. Które miejsca na wyspie szczególnie warto odwiedzić i jak najlepiej się na nią dostać?

Kreta położona jest niedaleko lądowej części Grecji, na południowy wschód od brzegu państwa. Z tego powodu na wyspę można przepłynąć promem, podróż trwa zaledwie kilka godzin. Jednak coraz więcej turystów udaje się tam bezpośrednio samolotem, który ląduje w miejscowości Chania. Na Krecie dominuje klimat śródziemnomorski, dlatego piękna, bezchmurna pogoda trwa tam od maja do października. Większość z tamtejszych plaż pokrytych jest drobnym piaskiem.

Co warto zobaczyć na Krecie?

Malownicza miejscowość Heraklion, usytuowana w północnej części wybrzeża, szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom muzeów. W mieście znajdziemy aż trzy różne kompleksy tego typu, zgromadzone tam eksponaty poświęcone są kolejno archeologii, historii oraz prawosławnym ikonom. Zabytki architektoniczne miasta pochodzą głównie z czasów Średniowiecza oraz Renesansu. Jednak już 6 km na północ mieści się legendarne Knossos. Tam podziwiać można ruiny pałacu zbudowanego między 2000 a 1400 r. p.n.e., kiedy na tym obszarze dominowała kultura minojska.

Największą atrakcją północno-zachodniej Krety jest bez wątpienia popularny kurort Chania. Chania na przestrzeni wieków była ważnym, strategicznym punktem wyspy, dlatego też znajdziemy tam liczne zabytki architektoniczne pochodzące z różnych epok. Ogromne wrażenie robi zbudowany w XIV Port Wenecki, będący obecnie idealnym miejscem na wieczorne spacery. Największym skupiskiem zabytków jest jednak Stare Miasto, po jego architekturze widać burzliwą historię wyspy. Zobaczymy tutaj zarówno tureckie, jak i weneckie budowle, dzięki czemu panorama starówki jest bardzo ciekawa.

Zwiedzanie Knossos

Pałac w Knossos

Fajstos to kolejny, ważny ośrodek archeologiczny, który spodoba się nie tylko fanom historii. W pierwszej połowie XX wieku w mieście znaleziono ślady kultury minojskiej, dominującej na Krecie przed kilkoma tysiącami lat. W trakcie wieloletnich wykopalisk archeologom udało się odkopać ruiny starożytnego pałacu, które możemy podziwiać do dzisiaj. W przeciwieństwie do ruin z Knossos, pozostałości w Fajstos nie zostały zrekonstruowane. Pałac wystaje zaledwie kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnią. Jednak mimo to, zwiedzanie go jest bardzo ciekawym przeżyciem.

Cretaquarium – niezwykła atrakcja Krety

Jednak Kreta to nie tylko starożytne zabytki i piękne plaże. W trakcie urlopu na wyspie warto odwiedzić tamtejsze oceanarium, zwane Cretaquarium, usytuowane w północnej części wyspy. Jest to jeden z najciekawszych kompleksów tego typu w Europie, możemy tam podziwiać ciekawe gatunki podwodnej fauny oraz flory. Oceanarium na powierzchni 1600 metrów kwadratowych gości ponad 2500 morskich zwierząt, umieszczonych w zbliżonym do naturalnego środowisku. Kompleks mieści się w dawnej bazie wojskowej Stanów Zjednoczonych.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz