Martynika

Wczasy na Martynice

Bajkowa Martynika przyciąga spragnionych słońca i błogiego relaksu turystów, którzy marzą o chwili odpoczynku wśród zapierających dech w piersiach widoków. Wyspa, położona w archipelagu Antyli Małych, pomiędzy Dominiką na północy i Saint Lucią na południu zachwyca zarówno miłośników plażowania, jak i osoby zainteresowane poznaniem bogatej i niezwykle intrygującej kultury.

Martynika – kiedy jechać? Zabytki i atrakcje turystyczne wyspy

Klimat Martyniki określany jest jako równikowy typu wilgotnego. Występują tu dwie pory roku, sucha i deszczowa, a temperatura niemal przez cały rok utrzymuje się na tym samym poziomie i wynosi ok. 30 stopni w dzień i 24 w nocy. Największa wilgotność powietrza, która wpływa na odczuwanie upału, występuje w październiku i listopadzie, dlatego też osoby nietolerujące dusznej pogody powinny się wybrać na Martynikę w innym okresie. Najlepszym czasem  na urlop są miesiące od grudnia do maja, gdy występuje pora sucha.

Malownicza Martynika zachwyca górzystym, wulkanicznym krajobrazem, tropikalnymi lasami równikowymi oraz, rosnącymi tuż przy drogach, palmami kokosowymi. Wyspa słynie m.in. z uprawy bananów oraz trzciny cukrowej, z której produkowany jest rum. Osoby ceniące sobie bliski kontakt z naturą, podczas urlopu, koniecznie powinny zawitać do ogrodu botanicznego Jardin de Balata, gdzie przyjrzeć się można drzewom, krzewom oraz licznym kwiatom, spotykanym w strefie podzwrotnikowej. Tuż przy obiekcie znajduje się małe arboretum. Znanym zabytkiem Martyniki jest także Bazylika Balata, uznawana za kopię paryskiej Sacre-Coeur. Świątynia usytuowana jest na wzgórzu, przy drodze z Fort de France do ogrodów Jardin de Balata. Podczas wczasów na Martynice warto również udać się do Morne de Esses, czyli centrum plecionkarstwa, w którym zakupić można regionalne wyroby.

Wakacyjne zwiedzanie Martyniki

Martynika – zwiedzanie podczas wakacji

Miłośnicy zwiedzania w trakcie pobytu na wyspie Martynika koniecznie powinni się zaś udać do miasta Saint Pierre, dawnej stolicy, zdewastowanej w trakcie erupcji wulkanu Pelle w 1902 r. Na skutek wybuchu zginęło ok. 30 tys. mieszkańców, a ocalał jedynie więzień przetrzymywany w więzieniu o grubych murach. Do dnia dzisiejszego turyści mogą obejrzeć ruiny domów z czasów katastrofy.

Na uwagę zwiedzających zasługuje również aktualna stolica Martyniki, miasto Fort de France, gdzie znajduje się m.in. muzeum General de Gaulle, usytuowane w domu zamożnych mieszczan, prezentujące przedmioty użytkowe pochodzące z XIX w. Zwiedzając Fort de France, warto także zwrócić uwagę na katedrę św. Ludwika, ratusz oraz rozległy park La Savane z pomnikiem Józefiny Bonaparte – pochodzącej z Martyniki żony Napoleona. Niezwykłą przygodą może się również okazać wycieczka do miasta Sainte Marie, gdzie największą atrakcją jest naturalne muzeum banana, powstałe na starej plantacji La Musse de Banane oraz muzeum rumu St. James Distillery.

Martynika – wczasy dla żądnych wrażeń

Martynika to idealny kierunek na urlop dla osób spragnionych słońca i egzotyki oraz turystów marzących o zgłębieniu tajników niezwykle bogatej kultury. Piaszczyste plaże, spośród których za najładniejsze uznawane są: kusząca białym piaskiem Grande Anse des Salines oraz ciemna, wulkaniczna Anse Noire przyciągają miłośników relaksu.  Możliwość nurkowania i podziwiania bajkowego królestwa koralowców oraz doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, kitesurfingu, windsurfingu oraz surfingu sprawiają zaś, iż wyspa stanowi też doskonały kierunek dla ludzi aktywnych.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz