Monastir

Monastir na wczasy w Tunezji

Monastir jest jednym z chętniej odwiedzanych przez turystów kurortów w Tunezji. Każdego roku tysiące podróżnych odwiedza to miasto, aby rozkoszować się wspaniałą pogodą, ciekawymi zabytkami arabskiej architektury, a także pięknymi plażami.

Ten historyczny kurort usytuowany jest w centralnej części wschodniego wybrzeża Tunezji, nad Morzem Śródziemnym. Wybierając się do państwa arabskiego, warto pamiętać, że wstęp do niektórych budowli, przede wszystkim sakralnych jest możliwy wyłącznie w skromnym, zasłaniającym ramiona i kolana, stroju. Polacy przebywający na terenie Tunezji maksymalnie 90 dni nie muszą wykupywać wizy. Najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary, wymiana złotówek będzie problematyczna w większości miast.

W Monastirze turystom udostępniane są wygodne, miejskie plaże, pokryte drobnoziarnistym piaskiem. Z wybrzeża roztacza się piękny widok na najstarszą dzielnicę miasta, Medinę. W turystycznej części kurortu, Monastir Skanes, istnieje możliwość skorzystania z szerokiej oferty sportów wodnych. Szczególną popularnością cieszy się nurkowanie, morska fauna i flora wzdłuż wybrzeża jest bardzo urozmaicona a woda przejrzysta.

Na tunezyjskim wybrzeżu panuje łagodny klimat śródziemnomorski, przez cały rok temperatury nie spadają poniżej 15 stopni. Sezon turystyczny w Monastirze trwa od maja do października, najwięcej przyjezdnych można tam spotkać w lipcu oraz sierpniu.

Mauzoleum Habiba Burgiby

Mauzoleum Habiba Burgiby

Zwiedzanie Mediny i inne atrakcje Monastiru

Najstarsza część Monastiru, Medina, spodoba się każdemu miłośnikowi arabskiej architektury. Dzielnica usytuowana jest z dala od ośrodków turystycznych, dlatego jest znacznie spokojniejsza niż okolice wybrzeża. Na szczególną uwagę zasługuje tamtejszy Ribat Harthema, wzniesiony pod koniec VIII wieku kompleks zabudowań, który w prawie nienaruszonym stanie przetrwał do dzisiaj. W środku Ribatu mieści się Muzeum Islamu, w którym można podziwiać wspaniałe wzory pism, ornamentów czy tkanin powiązanych z muzułmańską kulturą. Miejsce jest chętnie wykorzystywane jako tło filmów historycznych. W Starym Mieście spotkamy także monumentalny Wielki Meczet, z charakterystycznym, kwadratowym minaretem. Z nowszych, XX wiecznych zabytków, w Medinie warto odwiedzić Mauzoleum Habiba Burgiby, pierwszego prezydenta Tunezji.

Wbrew pozorom, wakacje w państwie, którego mieszkańcy stronią od alkoholu, wcale nie muszą być spokojne. Każdego wieczora w hotelach organizowane są ciekawe rozrywki, które urozmaicą czas. W zależności od oferty mogą to być pokazy akrobacji, tańca czy innych dziedzin artystycznych. W obrębie Monastir Skanes, turystycznej dzielnicy miasta, zlokalizowane są nocne kluby, w których szampańska zabawa trwa do białego rana. Aby urozmaicić nieco wakacje, można wybrać się na wycieczkę do pobliskich miast. W Takrounie, niewielkiej miejscowości na północ od Monastiru, można podziwiać ciekawe, kamienne budowle, idealnie wkomponowane w pobliskie wzgórza. Nieco bliżej znajduje się Susa, pełna historycznych budowli, najbardziej znana z największego portu jachtowego w kraju.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz