Sharm el Sheikh

Naama Bay w Szarm el Szejk

Polacy często wybierają się na urlop w egzotyczne zakątki świata. Dzięki biurom turystycznym i bezpośrednim połączeniom lotniczym, odległe, egzotyczne kraje są na wyciągnięcie ręki każdego turysty. W takich miejscach jak Egipt czekają na odwiedzających przepiękne kurorty wypoczynkowe, pełne atrakcji i niezwykłych, okolicznych zabytków.

Ze względu na ulokowanie nad brzegiem Morza Czerwonego, samo miasto Szarm el-Szejk funkcjonowało dawniej jako niewielka, rybacka osada. Po wojnie zostało ono przekształcone w bazę marynarki wojennej. Zanim miasto osiągnęło obecny kształt, jego historia naznaczona była długotrwałym konfliktem z Izraelem, połączonym z zajęciem osady przez Izraelczyków. Ostatecznie całe Sharm el Sheikh wróciło do Egiptu w latach 80. Od tego czasu wciąż się rozbudowuje. Obecnie jest to położony na półwyspie Synaj prężnie działający kurort turystyczny. Przez większość roku jest tu ciepło i sucho – deszcz jest tutaj rzadkością. Stali mieszkańcy kurortu pracują głównie w branży hotelarskiej i gastronomicznej, a także w państwowej administracji.

Sharm el Sheikh – plażowanie, nurkowanie i zakupy

To, co przyciąga turystów do egipskiego kurortu Sharm el Sheikh to przede wszystkim wspaniałe wybrzeże. Zobaczyć tutaj można niezwykłe bogactwo raf koralowych: setki gatunków egzotycznych ryb, kilkadziesiąt rodzajów koralowców i żółwie morskie. Za sprawą niewielkiej cieśniny, oddzielającej chłodny Ocean Indyjski od Morza Czerwonego, woda jest tu jest ciepła przez większość roku. Chętni mogą skorzystać z opcji nurkowania na rafie. Jest to kurort, w którym nurkować mogą zarówno początkujący, jak i już doświadczeni. Na wybrzeżu wyznaczone są specjalne miejsca do tego celu.

Wakacje w Egipcie to także świetna okazja do zakosztowania luksusu w jednym z kilkuset hoteli. Wiele z nich ma wydzielone własne plaże, ale można również korzystać z plaż, dostępnych publicznie. Przy nich działa bogata infrastruktura gastronomiczna.
Wielbiciele oryginalnych pamiątek również znajdą tutaj coś dla siebie. Fajka wodna czy oryginalne, egipskie przyprawy? Można tu dostać prawie wszystko, choć  warto jednak pamiętać o targowaniu się. Miasto tętni życiem, a sklepów jest mnóstwo – podobnie jak rozrywkowych miejsc, takich jak kluby czy kasyna.

Co jeszcze warto zobaczyć w egipskim kurorcie?

W sąsiedztwie Sharm el Sheikh znajduje się narodowy park Ras Muhammad, którego część jest udostępniona dla turystów. Z łodzi można zobaczyć niesamowite rafy koralowe, a na lądzie – dzikie gatunki zwierząt. Oprócz tego turyści mogą korzystać z wycieczek, takich jak przejażdżka wielbłądami czy motocyklowe safari, a także z bogactwa sportów wodnych. Dla miłośników zwiedzania ciekawą propozycją będzie wycieczka na górę Synaj i położony u jej podnóża Klasztor św. Katarzyny. Można również udać się na dłuższą wyprawę do Kairu, zwiedzić kolorowy kanion z ciekawymi formacjami skał oraz zobaczyć słynne piramidy. Egipt to nie tylko plaże i rafy. To także ogromne bogactwo kulturowe i historyczne, które warto poznać.